Discover the answers you need at Westonci.ca, where experts provide clear and concise information on various topics. Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts ready to help you find solutions. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

Lisa specializes in baking lemon cupcakes. She bakes 3 dozen cupcakes every hour. The cost (in dollars) of making n cupcakes is given by the function C(n) = 60 + 0.45n.
The function that models the number of cupcakes Lisa makes in h hours is n(h) =
. The cost function in terms of hours, h, is given by
. Lisa's cost for making cupcakes for 2 hours is
.


Sagot :

Answer: 36h, 60+16.2h, and $92.40.

Step-by-step explanation:

n(h)=36h because there are 3 dozen cupcakes made per hour, to get C(h) you just plug in 36h in place of n and simplify, and then for the final answer 2 is plugged into the equation from the second answer.

We appreciate your visit. Hopefully, the answers you found were beneficial. Don't hesitate to come back for more information. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.