bebnya
Answered

Discover answers to your questions with Westonci.ca, the leading Q&A platform that connects you with knowledgeable experts. Connect with a community of experts ready to provide precise solutions to your questions on our user-friendly Q&A platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

GUYS PLEASE HELP ME OMG EVERYONE KEEPS SKIPPING:(((
please i need to finish!!
TYSM TO WHOEVER HELPED!

9. John bought a case of 12 boxes of Macaroni and Cheese for $11.99. When he got home, he noticed that the same case of Macaroni and Cheese was on sale at a different location for $10.49. How much would he have saved per box of Macaroni had he purchased it at the other location? Show work.


Sagot :

Answer:

12.5 cents per box

Step-by-step explanation:

First, find the price difference of the cases.

11.99 - 10.49 = $1.50

We want to find the money saved per box so divide $1.50 by 12.

1.50/12 = 12.5 cents

We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed with our latest expert advice.