bebnya
Answered

Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Join our platform to get reliable answers to your questions from a knowledgeable community of experts. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

GUYS PLEASE HELP EVERYONE LITTRLY KEEPS SKIPPING ON MY QUESTIONS!!
PLEASE TYSM TO THE PERSON WHO HELPED :)
QUESTIONSS DOWN HERE: TY AGAIN!
7. You take a trip to the local candy store and decide to purchase some licorice. The licorice can be bought in individual pieces for $0.07 each, or you can by a bag of licorice for $1.56 and that bag has 24 pieces in it. What is the better buy – JUSTIFY your answer.


Sagot :

Answer:

Step-by-step explanation:

Cost of 1 licorice = $ 0.07

Cost of 24 licorice = 0.07 *24 = $ 1.68

Cost of a bag of 24 pieces of licorice = $ 1.56

Cost of a bag of licorice is cheaper. So, the better buy is buying a bag