Westonci.ca connects you with experts who provide insightful answers to your questions. Join us today and start learning! Join our platform to connect with experts ready to provide detailed answers to your questions in various areas. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

A fast-food restaurant was selling 7 boxes of chicken nuggets for $25.90. A competing restaurant was selling 3 boxes of chicken fingers for $11.07. Which food has a higher unit price? Answer:

Sagot :

Answer:

The competing company is better

7 for 25.90 vs. 7 for 25.83

Step-by-step explanation:

Since it's 3 for 11.07

we need to see how much higher the price will get at 7, so divde 11.07 by 3 then double the price.

3.69 per box for competing company

11.07*2 = 22.14

22.14 + 3.69= 25.83