Looking for answers? Westonci.ca is your go-to Q&A platform, offering quick, trustworthy responses from a community of experts. Connect with professionals ready to provide precise answers to your questions on our comprehensive Q&A platform. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

Kenny wants to buy 2 kilograms of hamburger buns and 2 kilograms of wheat rolls. How much will he spend? spelt rolls

$5.83/kilogram hot dog buns

$7.92/kilogram hamburger buns

$8.46/kilogram wheat rolls

$5.74/kilogram English muffins ​


Sagot :

Answer:

He will spend $32.76

Step-by-step explanation:

$7.92 * 2 kilograms = $15.84 (This is how much is spent on hamburger buns)

$8.46 * 2 kilograms = $16.92 (This is how much is spent on wheat rolls)

$15.84+$16.92 = $32.76 (This is the total amount spent)