Answered

Discover the answers to your questions at Westonci.ca, where experts share their knowledge and insights with you. Discover solutions to your questions from experienced professionals across multiple fields on our comprehensive Q&A platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

Matt bought a 12-pack of water for $10.32. What was the unit rate?


Sagot :

We want to find the unit rate of the bottles of water given that we know that the cost of 12 bottles is $10.32, we will find that the unit rate is:

r = 1.16 (bottles/$)

The unit rate is defined as the rate of change per unit, in this particular case, the unit rate would be the cost of every single bottle of water.

Here, we do know that for $10.32, you get 12 bottles.

The unit rate is just given by the quotient between these two values:

(12 bottles)/($10.32) = 1.16 (bottles/$)

Meaning that the cost of every single bottle is $1.16

If you want to learn more, you can read:

https://brainly.com/question/18065083