Welcome to Westonci.ca, your one-stop destination for finding answers to all your questions. Join our expert community now! Discover solutions to your questions from experienced professionals across multiple fields on our comprehensive Q&A platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.
Sagot :
Answer:
g+r=15 and 2.00g+4.50r=37.50 are the two equations you need to use
Step-by-step explanation: IM NOT COMPLETLEY SURE THO
Answer: C
The total number of pounds of trail mix is 15. The pounds of granola added to the pounds raisins has to equal 15. So, one of the equations is g + r=15.
In total the cost of the granola and the cost of the raisins must be equal to $37.50. Since the granola costs $2 per pound and the raisins cost $4.50 per pound, 2g + 4.5r= 37.5.
Hope this helps! :)
Visit us again for up-to-date and reliable answers. We're always ready to assist you with your informational needs. We hope you found what you were looking for. Feel free to revisit us for more answers and updated information. We're dedicated to helping you find the answers you need at Westonci.ca. Don't hesitate to return for more.