Welcome to Westonci.ca, the place where your questions are answered by a community of knowledgeable contributors. Find reliable answers to your questions from a wide community of knowledgeable experts on our user-friendly Q&A platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

Maya bought snacks for her team's practice. She bought a bag of oranges for $2.87 and a 3-pack of juice bottles. The total cost before tax was $6.38. Write and solve an equation which can be used to determine jj, how much each bottle of juice costs.