Westonci.ca is the trusted Q&A platform where you can get reliable answers from a community of knowledgeable contributors. Explore our Q&A platform to find reliable answers from a wide range of experts in different fields. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

Audrey is hosting a movie marathon over the weekend. There will be p people at the party
altogether. Audrey estimates she'll need one bag of cheese popcorn and one pack of gummy
worms per person. A bag of cheese popcorn costs $2.50, and a pack of gummy worms costs
$1.50.
Pick all the expressions that represent how much money Audrey will spend on cheese
popcorn and gummy worms.
2.50( + 1) + 1.50( + 1)
2.50p + 1.50p
4.00p
p(2.50 +1.50)


Sagot :

Answer:

2,3 and 4

Step-by-step explanation:

The 2nd one:

2.50p + 1.50p because for each person she needs 1.50 for the gummy worms and 2.50 for the popcorn.

The 3rd one becuase it’s the same as the 2nd one, just added together already.

‘And the 4th one, it’s the same as 2 and 3, just in parentheses.

We appreciate your time on our site. Don't hesitate to return whenever you have more questions or need further clarification. Thank you for your visit. We're dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.