Explore Westonci.ca, the leading Q&A site where experts provide accurate and helpful answers to all your questions. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

on average, 8 potatoes cost $1.50 at a farmers market. fernando needs to buy 22 potatoes
a. estimate the cost of 22 potatoes. explain
b. how much will it cost fernando to buy 22 potatoes? how does this compare to your estimate ?
c. how many potatoes could fenando buy with $7 ?
d. what is the unit cost per potato


Sagot :

Answer: a) it will cost him $4.13 rounded

B)about 36

C)$ 0.19 (rounded) per potato

We appreciate your visit. Hopefully, the answers you found were beneficial. Don't hesitate to come back for more information. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.