Welcome to Westonci.ca, where curiosity meets expertise. Ask any question and receive fast, accurate answers from our knowledgeable community. Ask your questions and receive detailed answers from professionals with extensive experience in various fields. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

on average, 8 potatoes cost $1.50 at a farmers market. fernando needs to buy 22 potatoes
a. estimate the cost of 22 potatoes. explain
b. how much will it cost fernando to buy 22 potatoes? how does this compare to your estimate ?
c. how many potatoes could fenando buy with $7 ?
d. what is the unit cost per potato