Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, brought to you by a community of experts. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Connect with a community of professionals ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently.

A grocery store sells snacks by weight.A six-ounce bag of mixed nuts costs $3.60.Predict the cost of a two-ounce bag.

Sagot :

The bag costs $3.60 so if you divide it by 6, for the six ounces, you get $.60, which is the price per ounce. So, for a two ounce bag, you have to multiply the price per ounce by the number of ounces, $.60 X 2= $1.20. So the price of a 2-ounce bag would probably be $1.20.