Welcome to Westonci.ca, the place where your questions are answered by a community of knowledgeable contributors. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.

Janelys buys milk and apples at the store.
• She pays a total of $41.22.
• She pays a total of $3.22 for the milk.
• She buys 8 bags of apples that each cost the same amount.
.
Write and solve an equation which can be used to determine x, how much each bag
of apples costs.


Sagot :

Answer:

Each bag costs $4.75

Step-by-step explanation:

41.22 = 3.22 + 8x

38 = 8x

4.75 = x