Discover a wealth of knowledge at Westonci.ca, where experts provide answers to your most pressing questions. Connect with professionals ready to provide precise answers to your questions on our comprehensive Q&A platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

Mrs. Baynes is shopping for rulers for her classroom. She wants to spend $19.75 on rulers and they cost $0.79 each. How many rulers, (r), can she buy? NO LINK (please)

Sagot :

Answer:

25 rulers

Step-by-step explanation:

Divide the total money available by the cost per ruler to get the number of rulers.

[tex]19.75/0.79=25[/tex]

Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.