Welcome to Westonci.ca, your go-to destination for finding answers to all your questions. Join our expert community today! Connect with a community of experts ready to provide precise solutions to your questions on our user-friendly Q&A platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.
Sagot :
Answer:
Starting position of mine shaft is = 10m above ground
but,
it moves in opposite direction so it travels the distance (-350 m ) below the ground.
Total distance covered by mine shaft = 10m - (-350m)
= 10 + 350
= 360m
Now, taken to cover a distance of 6m by it = 1 minute
Time taken to cover a distance of 1m by it = \frac{1}{6\ }\min
Therefore, tie taken to a cover a distance of 360m = \frac{1}{6}\times\ 360\ =\ 60\ \min\ \
60 minutes = 1 hour
thus, in one hour the mine shraft reaches = 350 below the ground
Step-by-step explanation:
We hope this was helpful. Please come back whenever you need more information or answers to your queries. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Thank you for using Westonci.ca. Come back for more in-depth answers to all your queries.