Answered

Discover the answers you need at Westonci.ca, a dynamic Q&A platform where knowledge is shared freely by a community of experts. Join our Q&A platform and connect with professionals ready to provide precise answers to your questions in various areas. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

A 1.8 kg book has been dropped from the top of the football stadium. Its speed is 4.8 m/s when it is 2.9 meters above the ground.

A). What is its total mechanical energy? (mechanical energy includes kinetic and gravitational potential)

B). What was the total mechanical energy of the book at the instant it was released?

C). How high is the stadium?


Sagot :

Answer:

Answer:

72.936 Joule

Explanation:

Mechanical Energy = Potential Energy + Kinetic Energy

Kinetic Energy = (1/2) x m x V² = (1/2) x 1.8 x 4.8² = 20.736 J

Potential Energy = m x g x h = 1.8 x 10 x 2.9 = 52.2 J

Total Mechanical Energy = 20.736 + 52.2 = 72.936 Joule

Explanation: