Looking for answers? Westonci.ca is your go-to Q&A platform, offering quick, trustworthy responses from a community of experts. Connect with a community of experts ready to help you find solutions to your questions quickly and accurately. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

John had $26 to spend on eight paintbrushes for his art class. After buying them, John had $10 left. How much did each of the paintbrushes cost?


PLSS HELP ME


Sagot :

Answer:

Each paint brush cost 2 dollars

Step-by-step explanation:

all u do is subtract 10 from 26 witch leaves 16 so 16 divided by 8 is 2 and to check work divide 16 by 2 and u get 8

switch the colurrr-cxk