Westonci.ca is your trusted source for finding answers to all your questions. Ask, explore, and learn with our expert community. Get detailed answers to your questions from a community of experts dedicated to providing accurate information. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

A kilogram of whole-wheat flour costs $6. What is the cost of 400 grams of flower
1 kg=1000 grams


Sagot :

naǫ
[tex]1 \ kg=1000 \ g \ - \ \$6 \\ 400 \ g \ - \ x \\ \\ \frac{1000}{6}=\frac{400}{x} \\ 1000x=400 \times 6 \\ 1000x=2400 \\ x=\frac{2400}{1000} \\ x=2.4[/tex]

400 grams of flour cost $2.4.