Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Join our platform to get reliable answers to your questions from a knowledgeable community of experts. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

A store sells 5 T-shirts for $48.05. What is the unit cost per T-shirt?

Sagot :

ms333

Answer:

$9.61 per shirt

Step-by-step explanation:

You take the total cost of $48.05 and divide it by the number of t-shirts which is 5.

48.05/5 = 9.61

We appreciate your visit. Hopefully, the answers you found were beneficial. Don't hesitate to come back for more information. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. We're here to help at Westonci.ca. Keep visiting for the best answers to your questions.