At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Ask your questions and receive detailed answers from professionals with extensive experience in various fields. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

at the grocery store, abdullah purchased 3 pounds of mac and cheese for $7.50 how much mac and cheese could abdulla buy with $20?

Sagot :

Answer:

8 pounds

Step-by-step explanation:

"purchased 3 pounds of mac and cheese for $7.50"

You would make this into an equation to figure out the price of one pound of mac and cheese (x):

7.50=3x

x=2.5

Next, you can create an equation to represent the price per pound.

Total price = 2.5(number of pounds)

Now, plug in the information you have:

20 = 2.5x

8=x

8 pounds. Because Abdullah
We hope our answers were helpful. Return anytime for more information and answers to any other questions you may have. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. We're glad you chose Westonci.ca. Revisit us for updated answers from our knowledgeable team.