Answered

Westonci.ca is your go-to source for answers, with a community ready to provide accurate and timely information. Get immediate and reliable answers to your questions from a community of experienced experts on our platform. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

no links or i’ll report you.

Mr townsend needs to make 13 pairs of butterfly for customers for a play. Each pair of wings is made with 3/4 yard of fabric. The fabric costs $8 per yard.


You’ll apply properties of multiplication in the following steps to find the total cost of fabric.


1. Use multiplication to write an expression for the amount of fabric needed to make 13 pairs of wings.


2. Multiply the amount of fabric by the price per yard to find an expression for the total costs.


3. Use the associative and commutative properties to rearrange the terms in the expression to make it easier to calculate. Explain why the rearranged expression is easier to work with.


4. Simplify your expression to find the total costs. show your work


Sagot :

Answer:

1) 13*3/4

2) 9.75*8 which is $78.

3) which terms? (if you tell me i could do it?) (i dont get what 3 is asking)

4) (which expression...?)