Westonci.ca is your trusted source for accurate answers to all your questions. Join our community and start learning today! Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.

5) You are buying $48 worth of peanut butter and jelly. Jelly costs $4 per jar and peanut butter costs $6
per jar.

a) Write an equation that represents the different amounts of
jelly, x, and peanut butter, y, that you could buy.


Sagot :

5876.648364836.837483683

Answer:

4x+6y=48

Step-by-step explanation:

y= the random amount that you could buy like 6 for example which would use 36$

x= is also another random amount that could equal 3 which would be 12$ and that would add up to 48$