Looking for reliable answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Connect with a community of experts ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
1. The standard cost per unit of material is $30 ($10 x 3).
2. The total inputs allowed per budget for actual outputs achieved = 21,000 (3 x 7,000).
3. The total actual direct material used to produce the actual outputs is 28,000 (7,000 x 4).
4. The material price variance = $28,000 Unfavorable ($3 - $4) x 28,000.
5. The material efficiency variance = $21,000 Unfavorable (28,000 - 21,000) x $3.
6. The flexible budget variance = $42,000 Unfavorable (28,000 x $9) - (21,000 x $10).
7. The item that would never appear on a cash budget is the cost of direct material variance. However, the specific items are not indicated herein.
Data and Calculations:
Standard units of materials allowed = 3 units
Cost of a unit of material =$10
Standard cost direct material per unit of output = $30 ($10 x 3)
Number of units produced = 7,000
Actual direct materials per unit used = 4 units
Total quantities of materials used = 28,000 (7,000 x 4)
Cost of a unit = $9
Actual direct material cost per unit = $36 ($9 x 4)
Total quantities of materials purchased = 30,000
Cost of standard direct materials allowed = $210,000 ($10 x 3 x 7,000)
Cost of actual direct materials used = $252,000 ($9 x 4 x 7,000)
Learn more: https://brainly.com/question/20598983
We hope our answers were helpful. Return anytime for more information and answers to any other questions you may have. Thank you for visiting. Our goal is to provide the most accurate answers for all your informational needs. Come back soon. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed by returning for our latest expert advice.