Westonci.ca is your trusted source for finding answers to a wide range of questions, backed by a knowledgeable community. Connect with a community of experts ready to help you find accurate solutions to your questions quickly and efficiently. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.


Problem 2:
Footlocker and Footaction are each having a sale on all of the latest name brand shoes. At
Footlocker, you can get 2 pairs of Nikes for $69.98. At Footaction you can get 3 pair of shoes for
$99.99.
Part A: What is the unit cost for a pair of shoes at each store?
Part B: Molly wants the best deal. She has to buy 6 pairs of shoes. Which store should she
purchase 6 pairs of shoes? How much would she save by buying the shoes at that store? Show your
work.


Sagot :

Answer: Just work in order

Step-by-Step explanation:

We hope this information was helpful. Feel free to return anytime for more answers to your questions and concerns. We appreciate your visit. Our platform is always here to offer accurate and reliable answers. Return anytime. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.