Get reliable answers to your questions at Westonci.ca, where our knowledgeable community is always ready to help. Join our platform to connect with experts ready to provide detailed answers to your questions in various areas. Our platform provides a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals.

A gas mixture for use in some lasers contains 5.00 % by weight HCl, 1.00 % H2, and 94 % Ne. The mixture is sold in cylinders that have a volume of 49.0 L and a pressure of 13700 kPa at 21.0 ∘C.

Sagot :

A 49.0-L cylinder contains a gas mixture at 13700 kPa and 21 °C. Given the percent by weight is 5.00% HCl, 1.00% H₂, and 94% Ne, the partial pressures of the gases are:

  • pHCl = 325 kPa
  • pH₂ = 2.34 × 10³ kPa
  • pNe = 1.10 × 10⁴ kPa

  • Step 1: Calculate the moles of each gas.

A gas mixture is 5.00% by weight HCl, 1.00% H₂, and 94% Ne.

Let's suppose we have 100 grams of sample. Thus, we would have 5.00 g of HCl, 1.00 g of H₂, and 94 g of Ne.

We can calculate the moles of each gas by dividing its mass by its molar mass.

HCl: 5.00 g / (36.46 g/mol) = 0.137 mol

H₂:   1.00 g / (1.01 g/mol) = 0.990 mol

Ne:  94 g / (20.18 g/mol) = 4.66 mol

  • Step 2: Calculate the total number of moles.

n = nHCl + nH₂ + nNe = 0.137 mol + 0.990 mol + 4.66 mol = 5.79 mol

What is the mole fraction?

The mole fraction (χ) is the ratio of the number of moles of one component of a solution or other mixture to the total number of moles.

  • Step 3: Calculate the mole fraction of each gas.

χ(HCl) = 0.137 mol/5.79 mol = 0.0237

χ(H₂) = 0.990 mol/5.79 mol = 0.171

χ(Ne) = 4.66 mol/5.79 mol = 0.805

What is the partial pressure of a gas?

The partial pressure of a gas (p) is the pressure of a gas in a mixture of gases.

  • Step 4: Calculate the partial pressure of each gas.

The partial pressure of a gas is equal to the product of the total pressure and the mole fraction of the gas.

pHCl = 13700 kPa × 0.0237 = 325 kPa

pH₂ = 13700 kPa × 0.171 = 2.34 × 10³ kPa

pNe = 13700 kPa × 0.805 = 1.10 × 10⁴ kPa

A 49.0-L cylinder contains a gas mixture at 13700 kPa and 21 °C. Given the percent by weight is 5.00% HCl, 1.00% H₂, and 94% Ne, the partial pressures of the gases are:

  • pHCl = 325 kPa
  • pH₂ = 2.34 × 10³ kPa
  • pNe = 1.10 × 10⁴ kPa

The question is incomplete. The most likely complete question is:

A gas mixture for use in some lasers contains 5.00 % by weight HCl, 1.00 % H₂, and 94 % Ne. The mixture is sold in cylinders that have a volume of 49.0 L and a pressure of 13700 kPa at 21.0 ∘C.

What is the partial pressure (in kilopascals) of each gas in the mixture?

Learn more about partial pressures here: https://brainly.com/question/14119417