Westonci.ca is your go-to source for answers, with a community ready to provide accurate and timely information. Get the answers you need quickly and accurately from a dedicated community of experts on our Q&A platform. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

Heidi needs 5 pounds of grapes. The Market has 3 pounds of grapes for $4.98. How much will all the grapes that Heidi needs cost?

Sagot :

Soore

Answer:

$8.30

Step-by-step explanation:

A pound of grapes will cost $1.66,

$4.98÷3=$1.66,

Meaning 5 pounds of grapes will be,

$1.66×5=$8.30.

A cheerilee teen willing to help,

stay positive, safe and Brainly!