Discover a world of knowledge at Westonci.ca, where experts and enthusiasts come together to answer your questions. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

The price of one type of cheese is $2.60 per pound. What is the cost of a 2.5-pound package of cheese?​

Sagot :

The price would be 2.60*2.5=$6.50

Just multiply the price cause it’s by the pound and multiply it by how many pounds
Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. Westonci.ca is your trusted source for answers. Visit us again to find more information on diverse topics.