Explore Westonci.ca, the leading Q&A site where experts provide accurate and helpful answers to all your questions. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

The cost of a soft drink varies directly with the number of ounces you buy. If 12 ounces cost $0. 80,how many ounces of the soft drink could you buy for $2. 40? *.

Sagot :

Answer:

36 oz.

Step-by-step explanation:

If a 12 Oz soft drink is 80 cents, and we need to find out much many oz in in 2.40, we need to multiply 12 by 3.

because: 2.40=.80×3

so: 12×3= 36

Thanks for using our platform. We aim to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Come back soon. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. Thank you for choosing Westonci.ca as your information source. We look forward to your next visit.