Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, provided by a community of experts. Join our platform to get reliable answers to your questions from a knowledgeable community of experts. Discover in-depth answers to your questions from a wide network of professionals on our user-friendly Q&A platform.
Sagot :
From the computation, the price of the trail mix will be $10.50.
From the information given, we're informed that Marion buys 3 pounds of granola for $3 per pound, the cost of the granola will be:
= $3 × 3 = $9.
She also buys and 0.75 pounds of raisins for $2 per pound, therefore, the cost of the raisin will be:
= 0.75 × $2 = $1.50
Therefore, the price of the trail mix will be:
= $9 + $1.50
= $10.50
Learn more about price on:
https://brainly.com/question/25822809
Thank you for trusting us with your questions. We're here to help you find accurate answers quickly and efficiently. We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Thank you for trusting Westonci.ca. Don't forget to revisit us for more accurate and insightful answers.