Westonci.ca is the premier destination for reliable answers to your questions, provided by a community of experts. Connect with professionals on our platform to receive accurate answers to your questions quickly and efficiently. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.
Sagot :
The mass of SO2 needed to produce 530 g of SO3 is 4241.2grams.
- The balanced chemical reaction between sulphur IV oxide and oxygen to produce sulphur VI oxide is as follows:
- 2SO2 + O2 → 2SO3
- According to this equation, 2 moles of SO2 will react to produce 2 moles of SO3.
- First, we convert 530g of SO3 to moles as follows:
- Molar mass of SO3 = 80.06 g/mol
- no. of moles of SO3 = 530g ÷ 80.06g/mol = 6.62moles
- Since 2 moles of SO2 will react to produce 2 moles of SO3.
- 6.62 moles of SO3 will be produced by 6.62 moles of SO2.
- Next, we convert 6.62 moles of SO2 to mass as follows:
- mass of SO2 = 6.62moles × 64.066g/mol
- mass of SO2 = 424.12g
- Therefore, the mass of SO2 needed to produce 530 g of SO3 is 4241.2grams.
Learn more about how to calculate stoichiometric mass as follows: https://brainly.com/question/9743981?referrer=searchResults
Thank you for your visit. We are dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. We appreciate your time. Please revisit us for more reliable answers to any questions you may have. Stay curious and keep coming back to Westonci.ca for answers to all your burning questions.