Discover the answers to your questions at Westonci.ca, where experts share their knowledge and insights with you. Connect with professionals ready to provide precise answers to your questions on our comprehensive Q&A platform. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

I need a lot of help

I Need A Lot Of Help class=

Sagot :

Answer:

$5.00 for 2

Step-by-step explanation: If you do 7.50 divided by 3 you get 2.50. So you add 2.50 which equals 1 then add 2.50 which equals another one you 5.00.    Or you can think of if as quarters a single quarter equals 25 cents if you have 2 quarters you get 50 cents. 3 quarters you have 75 cents.

Answer:

The answer is 5.

Step-by-step explanation:

Okay so, since all 3 = 7.50.

to determine what two equals... we have to find what one equals.

7.50/3=2.50.

otherwise known as:

(the cost)/(the amount)

to determine the cost of 1.

The cost of 1 is 2.50, but that is not the answer.

It is asking for 2, so... you have to take

2.50 x 2

(the cost of one) x (the amount they are asking for)

which equals 5.

so your answer is 5,

I hope this helps!

Have a great day!!