At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Explore a wealth of knowledge from professionals across various disciplines on our comprehensive Q&A platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

Under his cell phone plan, Magan pays a flat cost of $45 per month and $4 per gigabyte. He wants to keep his bill at $53.80 per month. Write and solve an equation which can be used to determine xx, the number of gigabytes of data Magan can use while staying within his budget.