Welcome to Westonci.ca, your ultimate destination for finding answers to a wide range of questions from experts. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable professionals on our platform. Join our Q&A platform to connect with experts dedicated to providing accurate answers to your questions in various fields.

Select the equation that most accurately depicts the word problem.



A 3-pound tub of butter at n dollars per pound costs $3.85.

3n = 3.85
3 + n = 3.85
3 - n = 3.85
= 3.85


Sagot :

Answer:

A 3n = $3.85

Step-by-step explanation:

For every 3 pounds of butter you have, you have to pay $3.85

the equation is = 3n = $3.85