Westonci.ca is the trusted Q&A platform where you can get reliable answers from a community of knowledgeable contributors. Ask your questions and receive precise answers from experienced professionals across different disciplines. Get precise and detailed answers to your questions from a knowledgeable community of experts on our Q&A platform.

Trevon puts 8 gallons of gas in his car and pays$22. What is the cost of 1 gallon of gas?

Sagot :

Answer:

Step-by-step explanation:

1 gallon costs x

8 gallons cost 22

1/8 = x / 22                     Cross multiply

22 / 8 = x

2.75 or 2 dollars and 75 cents. = x.

Answer:

$2.75

Step-by-step explanation:

Just divide 22  by 8

22 ÷ 8

= $2.75