duny18
Answered

At Westonci.ca, we connect you with the answers you need, thanks to our active and informed community. Ask your questions and receive precise answers from experienced professionals across different disciplines. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

1) The math department at Kennedy Middle School is planning to buy some pattern blocks
that cost $6 per set.
Write an equation that shows how the total cost, y, depends on the number of sets
bought, x.
-)) Do not include dollar signs in the equation.


Sagot :

Answer:

6x = y

Step-by-step explanation:

6 sets equals total cost.

Thank you for your visit. We are dedicated to helping you find the information you need, whenever you need it. Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Your questions are important to us at Westonci.ca. Visit again for expert answers and reliable information.