At Westonci.ca, we provide clear, reliable answers to all your questions. Join our vibrant community and get the solutions you need. Connect with a community of experts ready to help you find solutions to your questions quickly and accurately. Get detailed and accurate answers to your questions from a dedicated community of experts on our Q&A platform.
Sagot :
Using a system of equations, it is found that the unit prices are:
- $2.25 for a bag of chips.
- $1.50 for a liter of pop.
- $1.75 for a chocolate bar.
For the system:
- x is the unit price of a bag of chips.
- y is the unit price of liter of pop.
- z is the unit price for a chocolate bar.
From the table, the equations are:
[tex]2x + 2y + z = 9.25[/tex]
[tex]3x + 4y + z = 14.50[/tex]
[tex]x + 3y + 3z = 12[/tex]
Replacing the first equation on the second and the third:
[tex]z = 9.25 - 2x - 2y[/tex]
[tex]3x + 4y + z = 14.50[/tex]
[tex]3x + 4y + 9.25 - 2x - 2y = 14.50[/tex]
[tex]x + 2y = 5.25[/tex]
[tex]x = 5.25 - 2y[/tex]
[tex]x + 3y + 3z = 12[/tex]
[tex]x + 3y + 3(9.25 - 2x - 2y) = 12[/tex]
[tex]-5x - 3y = -15.75[/tex]
[tex]5x + 3y = 15.75[/tex]
Since [tex]x = 5.25 - 2y[/tex]:
[tex]5(5.25 - 2y) + 3y = 15.75[/tex]
[tex]-7y = -10.5[/tex]
[tex]y = \frac{10.5}{7}[/tex]
[tex]y = 1.5[/tex]
Then:
[tex]x = 5.25 - 2y = 5.25 - 2(1.5) = 2.25[/tex]
[tex]z = 9.25 - 2x - 2y = 9.25 - 2(2.25) - 2(1.5) = 1.75[/tex]
The unit prices are:
- $2.25 for a bag of chips.
- $1.50 for a liter of pop.
- $1.75 for a chocolate bar.
A similar problem, also solved using a system of equations, is given at https://brainly.com/question/14183076
Thanks for using our platform. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Thank you for choosing our platform. We're dedicated to providing the best answers for all your questions. Visit us again. Stay curious and keep coming back to Westonci.ca for answers to all your burning questions.