Welcome to Westonci.ca, your one-stop destination for finding answers to all your questions. Join our expert community now! Ask your questions and receive detailed answers from professionals with extensive experience in various fields. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

A 2-pack of light bulbs costs $0.73. What is the unit price, rounded to the nearest cent?

Sagot :

Kelzo

Answer:

37 cents.

Step-by-step explanation:

Two lightbulbs sell for 73¢, meaning one lightbulb sells for 36.5¢ (73/2), or "unit price" (the price for one of something). Rounded to nearest cent at 37¢.