Westonci.ca is the Q&A platform that connects you with experts who provide accurate and detailed answers. Get expert answers to your questions quickly and accurately from our dedicated community of professionals. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.

A customer purchased 3 pairs of jeans for $94.50. If each pair of jeans costs the same amount, write an equation and then solve for the amount a single pair of jeans costs

Sagot :

Answer:

One pair of jeans will cost $31.50

Step-by-step explanation:

To find how much one pair of jeans will cost let's write an equation

where the cost of one pair of jeans is x

∴ 3×x=94.50

to find x we will divide both sides by 3

∴3÷3×x=94.50÷3

which makes the equation

x=31.50

meaning that one pair of jeans costs $31.50

if each pairs of jeans is the same amount

94.50=3*x

solve for x

94.59/3=x

31.50=x
each pair of jeans will cost $31.50
We appreciate your time on our site. Don't hesitate to return whenever you have more questions or need further clarification. Your visit means a lot to us. Don't hesitate to return for more reliable answers to any questions you may have. Westonci.ca is committed to providing accurate answers. Come back soon for more trustworthy information.