At Westonci.ca, we connect you with experts who provide detailed answers to your most pressing questions. Start exploring now! Explore thousands of questions and answers from a knowledgeable community of experts on our user-friendly platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

Pete and Mason are shopping for Cheese-its for a class activity. They needed several boxes. Which prices give the better deal.
A. $1.25 per box
B. $5.50 for 3 boxes
c. Buy 1 at regular price ($3.50) and get one at 50% off
D. $2.75 per box and a coupon for $1.00 off


Sagot :

Answer:

I believe A. $1.25 per box would be the best deal.

Explanation:

This is because A is $1.25 per box,

B. is about $1.83 per box (5.50/3 divided by 3/3 = about 1.83/1)

C. Would be 1 box = $3.50, and the next $1.75 (which is still not less then just $1.25 per box)

and D. would be $2.75-$1 off = $1.75

Out of all of them, A is cheapest/gives the best deal.

Not sure if all calculations are correct, but I hope this helps! :)