Looking for trustworthy answers? Westonci.ca is the ultimate Q&A platform where experts share their knowledge on various topics. Discover the answers you need from a community of experts ready to help you with their knowledge and experience in various fields. Connect with a community of professionals ready to provide precise solutions to your questions quickly and accurately.

A car is traveling at 25 miles per hour during rush hour. How far does the car travel in
2 minute and 45 seconds?



Sagot :

Answer: 1.14583333333 miles

Step-by-step explanation: divide 25/21.81818181818182

The car will travel 1.15 miles in 2 minutes 45 secs

if a car is traveling at 25 miles per hour, the amount of time the car travels in secs is 3600secs

25 miles  = 3600secs

To get the distance traveled in 2 minutes 45 secs, we can write;

x = 165 secs

Divide both expressions

25/x = 3600/165

3600x = 25 * 165

3600x = 4125

x = 1.15 miles

Hence the car will travel 1.15 miles in 2 minutes 45 secs

LEarn more on speed here: https://brainly.com/question/10113134

Thanks for using our service. We aim to provide the most accurate answers for all your queries. Visit us again for more insights. We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. We're glad you visited Westonci.ca. Return anytime for updated answers from our knowledgeable team.