At Westonci.ca, we make it easy to get the answers you need from a community of informed and experienced contributors. Join our platform to connect with experts ready to provide accurate answers to your questions in various fields. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced experts on our platform.

On March 21, 2021, Christine worked 5.5 hours on Job A-1, and 3 hours on general "overhead activities." Christine is paid $15 per hour. Overhead is applied based on $23 per direct labor hour. Additionally, on March 21 Job A-1 requisitioned and entered into production $290 of direct material. On March 21, Christine, while working on Job A-1 used $27 of indirect material. Indirect material is included in the overhead application rate. Use this information to determine the total cost that should have been recorded in the Work in Process for Job A-1 on March 21?

Sagot :

Answer:

1. Total cost (TC) in WIP of Job A-1 is $456.00 2. Completed number of units is 2,675. 3. Equivalent unit (EU) of production for conversion is 34,560 units.

The total cost that should have been recorded in the Work in Process for Job A-1 on March 21 is $499.

What is The Total Cost?

Whole cost refers to the total cost of achieving a certain level of output; average or unit cost is calculated by dividing total cost by amount produced.

The total cost includes the Direct material, direct labor, direct Expenses and the indirect costs.

Computation of Total Cost for Job A-1 on May 21:

According to the given information,

Direct Material = $290,

Direct Labor:

[tex]\text{Direct Labor} = \text{Direct LaborHour} \times \text{Direct Labor Hour Rate}\\\\\text{Direct Labor} = 5.5 \times \$15\\\\\text{Direct Labor} = \$82.5[/tex]

Then find the Overhead Cost:

[tex]\text{Overhead Cost} = \text{Direct Labor Hour} \times \text{Overhead Rate Per Hour}\\\\\text{Overhead Cost} =5.5 \times \$23\\\\\text{Overhead Cost} =\$126.5[/tex]

Then the Total Cost is:

[tex]\text{Total Cost}= \text{Direct Material + Direct Labor + Overheads}\\\\\text{Total Cost}= \$290+\$82.2+\$126.5\\\\\text{Total Cost}= \$499[/tex]

Therefore, the Total cost is $499.

To learn more about the Total Cost, refer to:

https://brainly.com/question/14927680

#SPJ2