Discover the answers to your questions at Westonci.ca, where experts share their knowledge and insights with you. Ask your questions and receive accurate answers from professionals with extensive experience in various fields on our platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

A math student goes to an office supply store and purchases a total of 16 spirals and pencils. Each spiral costs $3. 50, and each pencil costs $1. 25. If the student spent a total of $29, how many pencils did the student purchase?.

Sagot :

The student purchase 12 pencils

  • Let the total number of pencils purchased be x
  • Let the total number of spirals purchased be y

If a math student goes to an office supply store and purchases a total of 16 spirals and pencils, then;

x + y = 16 .................. 1

If each spiral costs $3. 50, and each pencil costs $1. 25 and the student spent a total of $29, hence;

1.25x + 3.5y = 29 ................. 2

Solve both equations simultaneously

x + y = 16 .................. 1 * 1.25

1.25x + 3.5y = 29 ................. 2 * 1

__________________________________

1.25x + 1.25y =  20.

1.25x + 3.5y = 29

Subtract both equations

1.25y - 3.5y = 20 - 29

-2.25y = -9

y = 9/2.25

y = 4

Substitute y = 4 into equation 1:

x + y = 16

x = 16 - 4

x = 12

This means that the student purchase 12 pencils

Learn more on simultaneous equations here: https://brainly.com/question/15165519