Welcome to Westonci.ca, your one-stop destination for finding answers to all your questions. Join our expert community now! Discover comprehensive solutions to your questions from a wide network of experts on our user-friendly platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.
Sagot :
For this problem, you have to find out how much each cereal costs per ounce. So you must divide each price by the amount of cereal you get and compare:
$4.08/16oz=$0.255/oz
Can you find the unit price ($/oz) of the remaining 2? You will then compare. The lowest value is the best buy!
$4.08/16oz=$0.255/oz
Can you find the unit price ($/oz) of the remaining 2? You will then compare. The lowest value is the best buy!
the 16 ounce box is a better deal because it shows .34 cents per ounce while the other is .36 cents per ounce
Thanks for using our service. We aim to provide the most accurate answers for all your queries. Visit us again for more insights. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Get the answers you need at Westonci.ca. Stay informed by returning for our latest expert advice.