Welcome to Westonci.ca, your one-stop destination for finding answers to all your questions. Join our expert community now! Discover comprehensive solutions to your questions from a wide network of experts on our user-friendly platform. Discover detailed answers to your questions from a wide network of experts on our comprehensive Q&A platform.

Which is the better buy? Explain.
Cereal
Price
$4.32
12-ounce box
16-ounce box
$5.44


Sagot :

For this problem, you have to find out how much each cereal costs per ounce. So you must divide each price by the amount of cereal you get and compare:
$4.08/16oz=$0.255/oz

Can you find the unit price ($/oz) of the remaining 2? You will then compare. The lowest value is the best buy!
the 16 ounce box is a better deal because it shows .34 cents per ounce while the other is .36 cents per ounce