Answered

Discover a wealth of knowledge at Westonci.ca, where experts provide answers to your most pressing questions. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in various areas. Join our platform to connect with experts ready to provide precise answers to your questions in different areas.

Alice bought 4 apples and 8 bananas for $4. Betty bought 6 apples and 10 bananas for $5.50
each fruit cost?


Sagot :

Answer:

Apples cost 50 cents and bananas 25 cents.

please mark brainliest if this helped

Step-by-step explanation:

1) Assign variable (x,y) to apples and bananas.

x=apples

y=bananas

2) Write system of equations for Alice and Betty.

Alice: 4x+8y=4

Betty: 6x+10y=5.5

3) Use substitution, elimination, or graphing to solve for x and y.

x=0.5

y=0.25