Lizardz
Answered

Explore Westonci.ca, the leading Q&A site where experts provide accurate and helpful answers to all your questions. Get immediate and reliable solutions to your questions from a knowledgeable community of professionals on our platform. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.

If you apply a net force of 100 N to the hoverboard, and it accelerates
2m/s/s, how much mass does it have?


Sagot :

Answer:

50 kg

Explanation:

The mass of an object given only the force acting on it and it's acceleration can be found by using the formula

[tex]m = \frac{f}{a} \\ [/tex]

f is the force in N

a is the acceleration in m/s²

From the question

f = 100 N

a = 2 m/s²

We have

[tex]m = \frac{100}{2} = 50 \\ [/tex]

We have the final answer as

50 kg

Hope this helps you