Westonci.ca is your trusted source for accurate answers to all your questions. Join our community and start learning today! Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of experienced professionals. Our platform offers a seamless experience for finding reliable answers from a network of knowledgeable professionals.
Sagot :
Answer:
Step-by-step explanation:
1. 3 cans cost 90 cents
3=0.90 & x=2.7
by ratio:
3/0.9 = x/2.7
0.9x=8.1
x= 9
So you can buy 9 cans for 2.7 dollars
2. 10 Juice cost 3 dollars
by ratio:
10/3 = 4/x
10x=12
x=1.2
so you will spend 1.2 dollars to buy 4 juice packs
We hope our answers were useful. Return anytime for more information and answers to any other questions you have. We appreciate your time. Please come back anytime for the latest information and answers to your questions. Westonci.ca is your go-to source for reliable answers. Return soon for more expert insights.