At Westonci.ca, we connect you with experts who provide detailed answers to your most pressing questions. Start exploring now! Connect with a community of experts ready to help you find solutions to your questions quickly and accurately. Experience the convenience of finding accurate answers to your questions from knowledgeable experts on our platform.
Sagot :
Answer:
Trail Mix costs $2.50 per pound, and Jelly Beans cost $1.50 per pound.
Step-by-step explanation:
Using x for trail mix and y for jelly beans, we have a system of equations being
[tex]\left \{ {{5x+3y=17} \atop {2x+12y=23}} \right.[/tex]
We can solve this system using substitution
5x+3y=17
Divide by 5 to have a coefficient of 1 before x
[tex]x+\frac{3}{5} y=\frac{17}{5}[/tex]
Subtract [tex]\frac{3}{5} y[/tex] from each side to single out one variable to one side
[tex]x=\frac{17}{5} -\frac{3}{5} y[/tex]
Now, we can plug in our value for x into the given equation
[tex]2(\frac{17}{5} -\frac{3}{5} y)+12y=23[/tex]
Open the parentheses
[tex]\frac{34}{5} -1\frac{1}{5} y+12y=23[/tex]
Merge Y values
[tex]6.8+10.8y=23[/tex]
Separate numerical values from variables
[tex]10.8y=16.2[/tex]
Divide by 10.8 in order to have a coefficient of 1
[tex]y=1.5[/tex]
Now that we have one of the values, we know that a pound of jelly beans costs $1.50. We can now plug in 1.5 for y into one of our equations to find x.
[tex]5x+3(1.5)=17[/tex]
Open parentheses
[tex]5x+4.5=17[/tex]
Single out the variable
[tex]5x=12.5[/tex]
Divide by 5 to have a coefficient of 1 before x
[tex]x=2.5[/tex]
[tex]y=1.5[/tex]
We hope you found this helpful. Feel free to come back anytime for more accurate answers and updated information. Thank you for your visit. We're committed to providing you with the best information available. Return anytime for more. Keep exploring Westonci.ca for more insightful answers to your questions. We're here to help.