At Westonci.ca, we make it easy for you to get the answers you need from a community of knowledgeable individuals. Get quick and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform. Explore comprehensive solutions to your questions from a wide range of professionals on our user-friendly platform.

A certain shampoo is available in two sizes. A 14.2 -ounce bottle costs 3.98$ . A 33.9 -ounce bottle costs 9.98$ .
Find the unit price for each size. Then state which size is the better buy based on the unit price.

Round your answers to the nearest cent.


Sagot :

Answer:

14.2 ounce for $3.98 is more cheaper

Step-by-step explanation:

unit price formula; cost ÷ quantity

3.98 / 14.2 = 0.2802816901408

9.98 / 33.9 = 0.2943952802359

round answers to the nearest hundredth;

$0.28

$0.29

compare the answers