Welcome to Westonci.ca, where your questions are met with accurate answers from a community of experts and enthusiasts. Join our platform to connect with experts ready to provide accurate answers to your questions in various fields. Explore comprehensive solutions to your questions from knowledgeable professionals across various fields on our platform.
Sagot :
Answer:
Hotdog: $3.00
Hamburger: $4.00
Step-by-step explanation:
For the first time that Bob buys food, we can make an equation to find how much a single hotdog and a single hamburger costs, where:
x = cost of a hotdog
y = cost of a hamburger
He bought 2 hotdogs and 1 hamburger for $10, so the equation for his first time buying food is:
2x + y = 10
For the second time buying food, he bought 1 hotdog and 3 hamburgers for $15, so his equation would be:
x + 3y = 15
To find the value for x and y we need to solve this system of equations using the two equations we just came up with. We can do this multiple ways, but I'll be demonstrating the substitution method.
Using the second equation, we can solve for x by simply subtracting 3y from both sides:
x = 15 - 3y
We can then insert this value of x into the first equation so that way we are only dealing with one variable to solve - y:
2(15-3y) + y = 10
Distribute out the 2 into the paratheses, combine like terms, and then solve for y:
30 - 6y + y = 10
30 - 5y = 10
-5y = -20
y = 4
This means the cost for one hamburger is $4. But we still need to find the price of one hotdog, so we can insert this value of y into the equation we came up with earlier for x, and then solve for x:
x = 15 - 3y
x = 15 - 3(4)
x = 15 - 12
x = 3
So the price of one hotdog is $3 and the price of one hamburger is $4. Hope this helps.
Thanks for stopping by. We strive to provide the best answers for all your questions. See you again soon. Thanks for using our service. We're always here to provide accurate and up-to-date answers to all your queries. Westonci.ca is your go-to source for reliable answers. Return soon for more expert insights.