Answered

At Westonci.ca, we provide reliable answers to your questions from a community of experts. Start exploring today! Our platform connects you with professionals ready to provide precise answers to all your questions in various areas of expertise. Get immediate and reliable solutions to your questions from a community of experienced professionals on our platform.

If 4 notebooks and 3 packages of pens cost $7.43 and 5 notebooks and 2 packages of pens cost $7.03, what is the price of 1 notebook?

A) $0.89
B) $0.79
C) $1.29
D) $1.09


Sagot :

  • 4 notebooks and 3 packages of pens cost $7.43 and 5 notebooks and 2 packages of pens cost $7.03.
  • Let the cost of 1 notebook be x and that of 1 package of pens be y.
  • Therefore, cost of 4 notebooks = 4x, cost of 3 packages of pens = 3y.
  • So, 4x + 3y = $7.43 ...(1)
  • Also, cost of 5 notebooks = 5x, cost of 2 packages of pens = 2y.
  • Therefore, 5x + 2y = $7.03 ...(2)
  • Multiply equation (1) with 5, we get

5(4x + 3y) = $7.43 × 5

or, 20x + 15y = $37.15 ...(3)

  • Multiply equation (2) with 4, we get

4(5x + 2y) = $7.03 × 4

or, 20x + 8y = $28.12 ...(4)

  • Subtract (4) from (3), we have

20x + 15y-(20x + 8y) = $37.15 - $28.12

or, 7y = $9.03

or, y = $1.29

  • 4x + 3y = $7.43

or, 4x + 3($1.29) = $7.43

or, 4x + $3.87 = $7.43

or, 4x = $7.43 - $3.87

or, 4x = $3.56

or, x = $0.89

Answer:

A) $0.89

Hope you could get an idea from here.

Doubt clarification - use comment section.