Westonci.ca is the ultimate Q&A platform, offering detailed and reliable answers from a knowledgeable community. Get immediate and reliable answers to your questions from a community of experienced experts on our platform. Experience the ease of finding precise answers to your questions from a knowledgeable community of experts.

which is the better deal $2.98 for 2 liters of soda or $7.40 for 5 liters? find the unit price of the better deal on the coloring sheet.

Sagot :

154508

Answer:

7.40 for 5 liters

Step-by-step explanation:

2.98/2= 1.49

7.40/5= 1.48

Hope this Helps  :)

Can u mark me the  brainliest